Czy konopie są lekiem na ból?

Czy ból jest potrzebny?

Jedno z powiedzeń mówi, że jak budzimy się po czterdziestce i nic nas nie boli, to znaczy, że nie żyjemy. To oczywiście żart, ale fakt jest taki, że im jesteśmy starsi, tym częściej odczuwamy ból. Odczuwamy go, ponieważ organizm się starzeje i najzwyczajniej w świecie zużywa. Niezależnie jednak od tego ile mamy lat, pojawiający się ból pełni bardzo ważną funkcję, a mianowicie sygnalizuje nam, że w naszym organizmie coś nie funkcjonuje jak trzeba. Dolegliwości bólowe są sygnałem zarówno poważnych schorzeń, jak i schorzeń przejściowych. Gdy coś boli krótko, przechodzimy nad tym do porządku dziennego, ratując się dostępnymi bez recepty lekami przeciwbólowymi. Gdy coś boli długo lub regularnie – odwiedzamy lekarza i przeprowadzamy odpowiednie badania. Ból jest czymś, czego nie chcemy i robimy wszystko, by jak najszybciej się go pozbyć. Medycyna rozróżnia dwa podstawowe rodzaje bólu. Pierwszy, to ten, który sygnalizuje nam jakiś niepokojący proces zachodzący w ciele. Drugi, to ten, który jest objawem jakiejś przewlekłej choroby, której wyleczyć już się nie da. Ból sygnalizacyjny jest potrzebny i pożyteczny. Ból przewlekły jest zbędny i destrukcyjny. Tego typu dolegliwości prowadzą często do załamania psychicznego, wybuchów złości lub depresji. Człowiek nie jest w stanie żyć z ciągłym bólem. Zwalczaniem tego typu cierpienia zajmuje się dział medycyny nazwany medycyną paliatywną.

Jak leczy się ból?

Podstawową metodą leczenia bólu są syntetyczne leki, które blokują przewodzenie bodźców bólowych. Leki te dzielą się na dostępne bez recepty i przepisywane na receptę. Leków pierwszej kategorii jest bardzo wiele, choć większość z nich zawiera te same związki chemiczne. Leki na receptę zawierają dużo silniej działające substancje w różnych dawkach. Najsilniej działającymi lekami znoszącymi ból są medykamenty na bazie opioidów, do których należy na przykład morfina. Chorzy zmuszeni do korzystania z tych leków, narzekają często na ich nieprzyjemne efekty uboczne. Część narzeka na ogólne zmęczenie, ospałość, odrętwienie, trudności poznawcze itp. Medycyna paliatywna wciąż poszukuje skutecznych środków na trudny do zniesienia ból. Chorzy na własną rękę korzystają z pomocniczych metod walki z bólem, takich jak masaże, kąpiele, akupunktura, akupresura itp.

Czym są kannabinoidy?

Kannabinoidy, to związki chemiczne obecne w konopiach. Nietypowe i złożone właściwości tych roślin znane są człowiekowi i wykorzystywane przez niego od wieków. Wiek XX przyniósł naukową wiedzę o tych roślinach. Wiadomo już czemu zawdzięczamy ich narkotyczne i lecznicze działanie. Otóż zawdzięczamy je właśnie kannabinoidom. Narkotyczne działanie konopi jest skutkiem obecności w nich kannabinoidu noszącego nazwę THC. Jest to psychoaktywny związek chemiczny, który gromadzi się głównie w kwiatostanach konopnych. Gdy dojrzeją, zbiera się je, suszy i rozdrabnia. W ten sposób powstaje marihuana palona w skrętach. THC przestraja mózg na intensywne odczuwanie przyjemności. Po marihuanie człowiek robi się wesoły, beztroski, optymistyczny, radosny, skory do zabawy, aktywny w kontakcie z ludźmi, twórczy i kreatywny. Niestety, THC stwarza ryzyko uzależnienia psychicznego, dlatego marihuana rekreacyjna należy do narkotyków i zakazana jest w wielu krajach. Innym kannabinoidem obecnym w konopiach jest niepsychoaktywny kannabidiol CBD. Związek ten znajduje się w kwiatostanach konopi przemysłowych. W roślinach tych prawie nie ma psychoaktywnego THC. Jego ilość jest tak mała, że nie odurza, nie wprawia w odmienny stan psychofizyczny i nie uzależnia. Kannabidiol ma wiele cennych właściwości, pozwalających na wykorzystywanie go w lecznictwie. Wykorzystuje się go w postaci oleju, kapsułek i past.

Czy konopie są lekiem na ból?

Przeciwbólowe właściwości konopi badane są od kilkudziesięciu lat. Wyniki badań wskazują na to, że obecny w konopiach przemysłowych kannabidiol jest skutecznym środkiem na przewlekły i chroniczny ból. CBD jest kannabinoidem, który po wprowadzeniu do organizmu zachowuje się tak samo jak produkowane w nim endokannabinoidy odpowiedzialne m.in. za przewodzenie bólu. Według wielu naukowców, konopie pomagają zwalczać bóle neuropatyczne, bóle nowotworowe i bóle towarzyszące stwardnieniu rozsianemu. Ponadto, wydają się być lepszym rozwiązaniem niż stosowane dotąd opioidy. Liczni pacjenci narzekają na uboczne efekty opioidów, których nie zauważają korzystając z konopi. Specjaliści przestrzegają jednak przed korzystaniem z konopi na własną rękę, bez nadzoru i kontroli lekarza.